قطعات صنعتی

قطعات صنعتی

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات صنعتی اتوماسیون در انواع مختلفی تولید می شوند. اتوماسیون صنعتی به کنترل ماشین آلات و فرایندهای مختلفِ مورد استفاده در صنایع گفته می شود. اتوماسیون صنعتی به وسیلۀ سیستم های مستقل از طریق ربات ها و نرم افزارهای کامپیوتری انجام می گیرد. صنایع برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها از جمله هزینه های کارکنان از آن استفاده می کنند. اتوماسیون همچنین دقت و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

اتوماسیون حلقه های کنترلی را به عملکرد ماشینی اضافه می کند. از جمله حلقه های کنترلِ باز که به کارکنان اجازۀ ورود را می دهند و حلقه های بسته که کاملا خودکار هستند. بدین ترتیب، خطاها کاهش پیدا می کنند و کیفیت تولید نیز بهبود می یابد. پیشرفت های اخیر در اتوماسیون موجب شده است انعطاف پذیری و کیفیت در فرایند تولید صنعتی بهبود پیدا کند. علاوه بر تولید بیشتر، اتوماسیون به مصرف کنندگان اجازه می دهد محصولات سفارشی خود که به طور خودکار تولید می شوند را سفارش دهند.

اتوماسیون را می توان با توجه به نوع تعامل و سطح پیچیدگی تجهیزات، در سه نوع ثابت، قابل برنامه ریزی و انعطاف پذیر دسته بندی کرد. اتوماسیون ثابت یا سخت، کمترین انعطاف را دارد و در آن از تجهیزات و قطعات صنعتی خاص برای بهبود تولید استفاده می شود. برای مثال می توان به خطوط مونتاژ در صنایع خودروسازی اشاره کرد. اتوماسیون قابل برنامه ریزی برای تولید چندین نوع محصول مورد استفاده قرار می گیرد و از جمله قطعات آن می توان به ربات های صنعتی اشاره کرد. اتوماسیون انعطاف پذیر یا نرم نیز شامل تجهیزاتی مثل ماشین های CNC می شود. مزیت نوعِ انعطاف پذیر این است که تغییرات محصول از طریق سیستم کنترل به طور اتوماتیک به خط تولید منتقل می شوند.

 

پنوماتیک چیست؟

اتوماسیون تنها شاخه ای نیست که صنایع به آن نیاز دارند. شاخه های دیگری مثل پنوماتیک نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. پنوماتیک با پیشرفت های اخیر، از دستگاه های کوچک دستی به ماشین های بزرگ با عملکردهای متفاوت تبدیل شده اند. پنوماتیک شاخه ای از مهندسی است که در آن از گاز یا هوای تحت فشار برای تاثیرگذاری بر حرکت مکانیکی استفاده می شود. سیستم های پنوماتیک معمولا به وسیلۀ هوای فشرده یا گازهای خنثی پشتیبانی می شوند. این سیستم ها معمولا از اجزایی مثل کمپرسور، خطوط انتقال، مخازن، شیلنگ ها و سیلندرهای استاندارد تشکیل می شوند. هوای فشرده پس از ایجاد به وسیلۀ کمپرسور، از طریق شیلنگ های مخصوص منتقل و با استفاده از شیرهای اتوماتیک تنظیم می شود.

قطعات صنعتی پنوماتیک در زمینه های مختلفی از جمله ساخت و ساز، رباتیک، تولید مواد غذایی، داروسازی و همچنین کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم های پنوماتیک در جذب شوک کاربرد دارند. چرا که گازِ قابل تراکم به تجهیزات مختلف امکان می دهد کمتر در معرض آسیب و ضربه قرار بگیرند. کمپرسورهای هوا، پمپ های وکیوم، موتورهای هوای فشرده، سیستم های کنترل HVAC و موتور پنوماتیک از جمله قطعات و تجهیزات مورد استفاده در این شاخه هستند.

سیستم های پنوماتیک انعطاف پذیری و سطح ایمنی بالایی را ارائه می کنند. این سیستم ها به خصوص برای فضاهایی که باید از ریسک آلودگی دور باشند بسیار مناسب هستند. چرا که محیط تمیزی را برای صنایعی مثل بیوتکنولوژی، داروسازی و تولید مواد غذایی فراهم می کنند. نصب آن ها نیز معمولا خیلی پیچیده نیست و هزینۀ راه اندازی نسبتا کمی دارند.

هیدرولیک چیست؟ تفاوت پنوماتیک و هیدرولیک

اتوماسیون و پنوماتیک هر کدام در صنایع، برای اهداف خاص مورد استفاده قرار می گیرند. شاخۀ دیگری به نام هیدرولیک نیز برای قطعات صنعتی وجود دارد. هیدرولیک به جای گاز، از مایعاتِ تحت فشار برای تولید، کنترل و انتقال نیرو استفاده می کنند. هیدرولیک یک فناوری کاربردی است که شامل خواص مکانیکی و استفاده از مایعات است. سیستم های هیدرولیک به پمپ های مخصوص نیاز دارند و از شیرهای مخصوص برای کنترل نیرو و سرعت محرک ها استفاده می کنند. یک سیستم هیدرولیک از تجهیزات مختلفی مثل سیلندر، پیستون، سیالات، پمپ ها و سوپاپ ها تشکیل شده است که جهت جریان را کنترل می کنند.

سیستم های هیدرولیک بزرگتر و پیچیده تر از سیستم های پنوماتیک هستند. همچنین به فضا و فشار بیشتری نیاز دارند. این سیستم ها قیمت بالاتری دارند و همچنین به دلیل استفاده از مایعات، کندتر هستند. به دلیل خطر نشت روغن، قطعات صنعتی هیدرولیک در صنایع غذایی و پزشکی چندان کاربرد ندارند. اما در صنایع دیگر به طرز قابل توجهی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال از سیستم های هیدرولیک در آسانسورها، توربین ها، بالابرهای کمپرسوری و سیستم ترمز خودروها استفاده می شود. سیستم های هیدرولیک توانایی بیشتری در انتقال و جابجایی بارهای سنگین دارند و می توانند نیروی زیادی را تولید کنند. این سیستم ها به طور همزمان اهدافی مثل روانکاری، خنک سازی و انتقال نیرو را انجام می دهند.

خرید قطعات و تجهیزات اتوماسیون، پنوماتیک و هیدرولیک

اتوماسیون، پنوماتیک و هیدرولیک دارای تجهیزات مورد نیاز صنایع برای افزایش بهره وری و تولید محصولات ضروری هستند. تجهیزات اتوماسیون، پنوماتیک و هیدرولیک به صنایع مختلف اجازه می دهند خط تولید خود را با فناوری های پیشرفته مجهز کنند. با استفاده از سیستم های اتوماسیون می توان علاوه بر کاهش خطاها، بهره وری و نرخ تولید را افزایش داد. همچنین امکان تولید چند محصول مختلف با استفاده از یک سیستم قابل انعطاف وجود دارد. سیستم های پنوماتیک و هیدرولیک نیز با استفاده از گاز و مایعات فشرده به کمک صنایع مختلف می آیند. این سیستم ها دارای قطعات مخصوصی هستند و برای محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

برای ثبت سفارش و خرید قطعات اتوماسیون، پنوماتیک و هیدرولیک می توانید به وب سایت یابانه مراجعه کنید. وب سایت yabane.ir در زمینۀ خرید قطعات و تجهیزات اتوماسیون، پنوماتیک و هیدرولیک فعالیت می کند. همچنین امکان مشاوره و خرید قطعات سفارشی فراهم شده است. وب سایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید